Kwalifikacje ciężkości zranień
Dla ratownika najważniejsze jest ustalenie, czy zranienie spowodowało lekkie czy ciężkie uszkodzenie organizmu, czyli jaki jest stan ogólny rannego i jaka jest najpilniejsza pomoc. Następnie ratownik musi ocenić, czy rodzaj rany nie kryje w sobie dalszych niebezpieczeństw.
Do lekkich zranień możemy zaliczyć powierzchowne rany cięte, gdy widzimy płytką ranę o brzegach gładkich, mogącą nawet przenikać całą grubość skóry, otarcia naskórka, nieduże rany szarpane, które ? gdy dotyczą palców rąk i nóg ? mogą być nawet połączone z częściowym ich oderwaniem, a w innych okolicach ciała nie obejmujące głębszych tkanek poza skórą i tkanką podskórną; rany miażdżone (tłuczone), w których widoczne jest zasinienie skóry i obrzęk, o ile nie łączy się z tym uszkodzenie kości lub głębiej leżących narządów wewnętrznych; rany gryzione zbliżone do powierzchownych ran szarpanych. Do lekkich zranień mogą być zaliczone gładkie przestrzały lub ślepe rany od kul przechodzące przez mięśnie kończyn, o ile nie towarzyszy im uszkodzenie kości, nerwów lub dużych naczyń krwionośnych. Podobnie oceniamy rany kłute mięśni i powierzchowne, nawet mnogie, rany od odłamków pocisków, kamieni, murów.
Do zranień ciężkich zaliczamy duże rany szarpane połączone z rozdarciem głęboko leżących tkanek, oderwaniem kończyny, głębokie zmiażdżenie całych kończyn, wszystkie rany połączone z przebiciem do jamy brzusznej, klatki piersiowej, czaszki, uszkodzeniem dużych kości i stawów, nerwów oraz rany, którym towarzyszy masywny krwotok. Na ciężkość zranienia może wpływać dodatkowe uszkodzenie ciała w postaci oparzenia, napromienienia lub zatrucia.
W wypadku stwierdzenia tego rodzaju ran ratownik powinien przede wszystkim zwrócić uwagę na stan ogólny rannego. Jeżeli w stanie rannego występuje wyraźnie postępujące pogorszenie ? to na plan pierwszy czynności ratowniczych wysuwają się te, które zmierzają do ratowania życia, jak tamowanie krwotoku, sztuczne oddychanie, masaż serca itp., a opatrzenie rany staje się czynnością drugiej kolejności.