Układ moczowo-płciowy

Układ moczowo-płciowy jest połączeniem dwóch układów moczowego i narządów płciowych. Mają one wspólny rozwój w życiu zarodkowym i powiązane są w niektórych odcinkach ze sobą.

Układ moczowy składa się z nerek, miedniczek nerkowych, moczowodów, pęcherza moczowego i cewki moczowej. Nerki są bardzo bogato unaczynione i w wypadku zranienia dają bardzo niebezpieczne

krwawienia. W kłębuszkach nerkowych odbywa się filtrowanie krwi i oddzielanie substancji szkodliwych dla organizmu, które następnie drogą przez miedniczki i moczowody jako mocz odpływają do pęcherza, a przez cewkę moczową są wydalane na zewnątrz. Rozmieszczenie tych narządów w jamie brzusznej omó­wiono poprzednio.

Żeńskie narządy płciowe składają się z jajników, jajowodów, macicy i pochwy. Jajniki leżą w jamie brzusznej, wydzielają hormony płciowe żeńskie i wy­twarzają jajeczka, z których po zapłodnieniu przez męską komórkę płciową (plemnik) rozwija się zarodek ludzki. Jajowody są to trąbki doprowadzające jajecz­ko do macicy. Macica zbudowana jest z mięśni, leży w miednicy małej pomiędzy pęcherzem a odbytnicą. Macica otwiera się do pochwy, która ma ujście w sro­mie w okolicy krocza. Macica w czasie ciąży rozrasta się i przemieszcza do jamy brzusznej.

Męskie narządy płciowe składają się z jąder ułożonych w worku mosznowym, nasieniowodów łączących się z pęcherzykami nasiennymi i ucho­dzących do cewki moczowej, gruczołu krokowego otaczającego przy pęcherzową część cewki i członka, w którym przebiega cewka moczowa otoczona ciałami jamistymi wypełnionymi krwią. Końcowa część człon­ka nosi nazwę żołędzi, która otoczona jest napletkiem.