Rola, zadania i cechy ratownika
Biorąc pod uwagę wszystko, co powiedziano o znaczeniu pierwszej pomocy, można zdać sobie sprawę z wagi, jaką przywiązuje się do osoby ratownika PCK, nie tylko do jego kwalifikacji fachowych, lecz przede wszystkim do jego pozycji w społeczeństwie. Zdrowie i życie to największe wartości ludzkie i powierzenie ich ratownikowi w momentach niebezpieczeństw jest dowodem wielkiego zaufania, jakie ma do niego społeczeństwo, które ceni tych ludzi i darzy sympatią za ich postawę społeczną, umiejętności i trud. A na wypadek wojny, która przy współczesnych środkach rażenia zagraża wyniszczeniem biologicznym narodów, ratownicy mogą wnieść wielki wkład w dzieło ochrony ludzkości.
Rola ratownika nie ogranicza się tylko do osobistego udzielania pomocy, lecz obejmuje również kierowanie udzielaniem samopomocy i wzajemnej pomocy oraz szkolenie w tym kierunku swojego otoczenia. Im więcej obywateli przeszkolonych jest w tym kierunku, tym łatwiej organizować pierwszą pomoc w wypadkach urazów masowych. Poza tym ratownicy mogą uzupełniać wykwalifikowany personel pielęgniarski przy wykonywaniu prostych zabiegów pielęgniarskich, gdy wielkie masy rannych i chorych znajdą się poza szpitalami i nie starczy wykwalifikowanych rąk do pracy.
Te poważne zadania i wielka rola ratownika PCK w społeczeństwie stawiają też przed nim wielkie wymagania; jeśli chce im sprostać, musi wyrobić w sobie szereg cech charakteru i postawę społeczną oraz opanować odpowiednie umiejętności.
? Ratownik powinien być humanitarny, mieć na względzie przede wszystkim dobro poszkodowanego człowieka, bez względu na jego narodowość, rasę czy religię.
? Ratownik powinien być ofiarny, nie szczędzić swojego trudu, a nawet zdrowia czy życia dla ratowania innego człowieka.
? Ratownik powinien być energiczny, zdecydowany w postępowaniu, wyrabiać u siebie szybką orientację i odwagę.
? Ratownik powinien umieć pracować w zespole i pokierować otoczeniem.
? Ratownik powinien być opanowany i spokojny, ale nigdy bezduszny i mechaniczny.
datownik powinien być wrażliwy na ludzkie cierpienie.
Ratownik powinien wyrabiać u siebie jak największą sprawność fizyczną i wytrzymałość.
Ratownik powinien dążyć do jak najlepszego opanowania umiejętności udzielania pomocy i stale ją pogłębiać przez naukę teoretyczną i ćwiczenia praktyczne.
Zadania ratownika związane z udzielaniem pierwszej pomocy obejmują: wykonywanie wszystkich czynności mieszczących się w zakresie pierwszej pomocy oraz wyszukiwanie poszkodowanych w terenie, dostarczanie ich do środków transportowych, opieka w czasie transportu, pielęgnowanie poszkodowanych w improwizowanych warunkach, nadzór sanitarny nad otoczeniem w zakresie ochrony przed zatruciami, zakażeniami i skażeniem promieniotwórczym, szerzenie umiejętności udzielania pierwszej pomocy, gromadzenie, uzupełnianie i konserwacja sprzętu i wyposażenia potrzebnego przy udzielaniu pierwszej pomocy.