Broń chemiczna
Broń chemiczna może powodować bardzo różnorodne uszkodzenia ciała w zależności od rodzaju użytych środków trujących (ST). W zależności od sposobu działania na organizm ludzki ST dzielą się na duszące, ogólnotrujące, parzące, psychozotwórcze (psychochemiczne). Do najniebezpieczniejszych należą trujące z grupy tzw. paralityezno- -drgawkowych, których część ma również działanie parzące. Pod względem chemicznym są to tzw. związki fosforoorganiczne.
Wykrywanie ST w powietrzu, w terenie, w wodzie należy do obowiązków służby chemicznej. Drużyny sanitarne mogą rozpoznać lub podejrzewać obecność ST na podstawie zapachu, widocznych plam, lecz przede wszystkim na podstawie objawów występujących u ludzi, na których zadziałały te środki. ST mogą przedostać się do organizmu przez drogi oddechowe, pokarmowe, przez skórę, błony śluzowe. Zasadnicza ochrona przed nimi polega na niedopuszczeniu do przedostania
się trucizn do organizmu przez ukrywanie się w schronach zaopatrzonych w filtry, stosowanie masek i ubrań ochronnych. O ile trucizny dostaną się do organizmu ludzkiego, dają objawy zależne od rodzaju trucizn.