Zasady ochrony ludności przed działaniem broni atomowej, chemicznej i biologicznej
Ochrona ludności przed bronią masowego rażenia obejmuje czynności zbiorowe i indywidualne. Czynności zbiorowe polegają na przygotowaniu dla ludności odpowiednich schronów, rowów ochronnych, kąpielisk, przygotowaniu źródeł wody, które nie mogą być skażone i inne. Ważną czynnością w ochronie zbiorowej jest zorganizowanie wykrywania niebezpieczeństwa i powiadamiania o tym ludności za pomocą wszystkich dostępnych sposobów.
Do dalszych zadań ochrony zbiorowej należy odkażanie i dezaktywacja terenu, zabudowań, usuwanie zniszczeń, gaszenie pożarów, organizowanie kąpieli i dezaktywacja ludności itp.
Ochrona indywidualna polega na ukrywaniu się na sygnał zagrożenia w przygotowanych schronach i ukryciach, stosowaniu indywidualnych środków ochrony ? maski przeciwgazowej, narzutki ochronnej, odzieży ochronnej, indywidualnego pakietu przeciwchemicznego i środków improwizowanych ochronnych. W ramach ochrony indywidualnej przeprowadza się częściowe i całkowite zabiegi sanitarne.
Wszystkimi wymienionymi czynnościami kieruje służba chemiczna oddziałów samoobrony. Drużyny sanitarne wykonują czynności związane z udzielaniem pomocy rannym i porażonym, nadzorują przeprowadzanie zabiegów sanitarnych. Ratownicy muszą być obeznani z posługiwaniem się indywidualnymi środkami ochrony na własny użytek i dla ochrony ciężko rannych i porażonych.
Również do obowiązków służby zdrowia, a tym samym ratowników, należy zwalczanie broni biologicznej. Zasadnicze czynności będą polegały na wykrywaniu źródeł zakażenia, braniu udziału w czynnościach przeciwepidemicznych, nadzorowaniu przestrzegania przez ludność zasad higieny i wydawanych przez służbę zdrowia zarządzeń.