Użądlenia przez owady
Użądlenia przez komary
Wywołują miejscową reakcję alergiczną, polegającą na wystąpieniu obrzęku, zaczerwienienia, swędzenia w miejscu wkłucia żądła oraz jego najbliższym otoczeniu. Rzadko zdarzają się objawy ogólnoustrojowe. Czasami może dojść do nich wskutek wielokrotnego użądlenia i wywołania reakcji alergicznych. W celach profilaktycznych stosowane są różne preparaty odstraszające owady i uniemożliwiające użądlenie. Ich skuteczność jest różna. Doraźnie pomaga i łagodzi swędzenie i ból położenie w miejscu ukłucia kostki lodu.
Użądlenia przez osy lub pszczoły
Są bardzo bolesne, ich następstwa długotrwałe i czasami niebezpieczne. Jednorazowe, pojedyncze użądlenie nie powoduje większych następstw poza miejscowymi reakcjami alergicznymi: bólem, zaczerwienieniem, obrzękiem.
U osób uczulonych na jad może mieć znacznie poważniejsze konsekwencje, których nasilenie zależy od stopnia alergizacji. Czasami może pojawić się uogólniona pokrzywka i rumień, w ciężkich przypadkach – ogólnoustrojowy odczyn uczuleniowy w postaci napadu astmy, obrzęku krtani lub wstrząsu anafilaktycznego, przebiegającego ze spadkiem ciśnienia tętniczego, dusznością, bólami w klatce piersiowej. W takiej sytuacji rokowanie jest bardzo poważne. Niebezpieczne są także użądlenia w język, okolice gardła lub krtani; szybko narastający obrzęk może spowodować znaczne duszności.
Jeśli dojdzie do kilkudziesięciu użądleń w bardzo krótkim czasie, również następstwa są poważne (około pięciuset ukłuć może spowodować śmierć).
Pomoc przedlekarska polega na usunięciu żądła, ale bez naciskania jego nasady zawierającej zbiornik jadowy; miejsce, z którego zostało wyjęte, należy obłożyć zimnym okładem (mogą być to kostki lodu). Rzadko potrzebne jest podawanie leków łagodzących ból. W razie ukłucia w okolice jamy ustnej pomaga ssanie kostek lodu, które zmniejszają obrzęk lub opóźniają jego powstawanie. Czasami u małych dzieci i u osób alergicznych konieczna może być obserwacja i leczenie w szpitalu.
Pająki
W Polsce nie ma gatunków niebezpiecznych dla człowieka. Ich ukąszenie powoduje miejscowe odczyny alergiczno-zapalne, polegające na obrzęku w miejscu wprowadzenia jadu, bólu i swędzenia. Stosunkowo rzadko pojawiają się objawy ogólne w postaci bólów mięśniowych lub dolegliwości jelitowych, wtedy ulgę mogą przynieść zimne okłady w miejscach wkłucia jadu.