Naftalina
Stosowana jest do zwalczania moli; występuje w różnych postaciach: kulkach, płatkach, tabliczkach. Zatruciom ulegają najczęściej dzieci. Z powodu działania drażniącego pojawiają się wymioty, bóle brzucha, biegunka, ponadto zmiany w centralnym układzie nerwowym, co objawia się zaburzeniami równowagi, bólami i zawrotami głowy. Po spożyciu większych ilości – co jednak wydaje się mało prawdopodobne w zatruciu przypadkowym – mogą być zaburzenia przytomności.
Co robić? W krótkim okresie od połknięcia płatków, rozgryzionych tabliczek lub kulek należy sprowokować wymioty (pamiętając o zasadach postępowania). Młodsze dzieci powinny być obserwowane przez dobę w szpitalu.
Rtęć
Termometry do mierzenia ciepłoty ciała zawierają rtęć. Przypadki przedostania się jej do organizmu najczęściej dotyczą małych dzieci, zwykle w wyniku rozgryzienia cienkiego szkła termometru i połknięcia zawartości. Przeważnie w ciągu doby rtęć metaliczna, która nie jest toksyczna, zostaje wydalona i dlatego nie ma potrzeby interwencji lekarskiej. Można podać łagodnie działający środek przeczyszczający i obserwować stolec dziecka. Jednak gdyby rtęć z termometru dłużej pozostała w organizmie, to pod wpływem temperatury ciała paruje, a niestety pary są toksyczne.
Jeśli dojdzie do wylania się rtęci metalicznej do posiłku, a czasami mamusie sprawdzają w ten sposób jego ciepłotę, lepiej zrezygnować z podania go dziecku i przygotować inny.
Kulki rtęci z rozbitego termometru też bezpieczniej jest pozbierać; jej ilość co prawda jest stosunkowo nieduża, ale w temperaturze pokojowej również powoli paruje. Zatrucia ostre są mało prawdopodobne.